IX Edycja Biegu-Marszu na rzecz Zdrowia Psychicznego w Rudzie Śląskiej

Kolejna, dziewiąta już edycja biegu-marszu dedykowanego zdrowiu psychicznemu, odbędzie się w nadchodzącą sobotę na sportowym obiekcie Burloch Arena, zlokalizowanym w mieście Ruda Śląska. Jest to jeden z elementów planu obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego na szczeblu wojewódzkim.

W tym roku, weźmie w nim udział blisko 150 uczestników, którzy będą mieli okazję sprawdzić swoją formę fizyczną na pięciokilometrowej trasie. Wszelkie formalności związane ze zgłoszeniem do udziału można załatwić w Biurze Zawodów, które będzie czynne między godziną 8.00 a 8.45.

Później, o godzinie 9.00, wszyscy uczestnicy wezmą udział w rozgrzewce poprzedzającej główny wyścig. Ten ostatni zostanie rozpoczęty około pół godziny później, czyli o 9.30 i potrwa do czasu pokonania dystansu 5 km przez wszystkich biegaczy i praktykujących nordic walking. Na koniec, o godzinie 12.30, zaplanowane jest uroczyste podsumowanie imprezy.

„Chcemy skorzystać z okazji tego wydarzenia, aby uwrażliwić ludzi na dwie bardzo ważne kwestie społeczne – integrację osób z zaburzeniami psychicznymi oraz rolę prawidłowego zdrowia fizycznego w utrzymaniu dobrego stanu psychicznego”, mówi Natalia Lonser, jedna z terapeutek zaangażowanych w organizację biegu. Kontynuuje: „Naszym celem jest przeciwdziałać stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne oraz propagować ideę higieny umysłu poprzez aktywność fizyczną. Krótko mówiąc, chcemy połączyć sferę zdrowia psychicznego i fizycznego.”

Niewiele istnieje takich wydarzeń jak ten bieg-marsz, które co roku przyciąga coraz więcej uczestników. Organizatorzy często podkreślają, że jest to nie tyle forma rywalizacji, ile raczej możliwość spędzenia czasu aktywnie i w pozytywnej atmosferze.

Całe przedsięwzięcie jest objęte honorowym patronatem przez aktualnego Prezydenta Miasta Ruda Śląska, Michała Pierończyka.