Podczas codziennych obowiązków, patrolując ulice Nowego Bytomia, funkcjonariusze z drugiego komisariatu policji w Rudzie Śląskiej zatrzymali osobę podejrzaną o handel narkotykami. Tym razem ich radar wyłapał 28-letniego mężczyznę, mieszkającego w Świętochłowicach. Mężczyzna ten został zatrzymany podczas kontroli drogowej na ulicy Niedurnego. W wyniku przeprowadzonego przeszukania, funkcjonariusze znaleźli u niego substancję będącą pochodną amfetaminy, wystarczającą do stworzenia około 100 porcji dilerskich.
Policjanci z rudzkiego komisariatu postanowili dokonać kontroli samochodu, w którym oprócz kierowcy podróżowało jeszcze dwóch pasażerów. Po dokonaniu legitymowania okazało się, że jeden z pasażerów posiadał obszerny rekord przestępstw na swoim koncie, w tym również te związane z narkotykami. Po przeprowadzeniu przeszukania u mężczyzny znaleziono woreczek z nielegalną substancją. Pierwsze testy wskazały, że jest to metamfetamina wystarczająca na około 100 porcji dilerskich. Zatrzymany 28-latek pochodził ze Świętochłowic. W trakcie interwencji policji, zanotowano także nieprawidłowości dotyczące 36-letniego kierowcy tego pojazdu – jego samochód nie miał aktualnych badań technicznych i obowiązkowego ubezpieczenia OC, a on sam nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. W rezultacie, te działania stróżów prawa przyniosły znaczące rezultaty. Pasażer został przekazany pod opiekę funkcjonariuszy z komisariatu, natomiast kierowca musi liczyć się z surowymi konsekwencjami w postaci wysokiej grzywny za brak badań i ubezpieczenia oraz postępowaniem sądowym za nielegalne prowadzenie pojazdu.
W obliczu rosnącego problemu produkcji i handlu narkotykami, stróże prawa od dawna zdecydowanie sprzeciwiają się tym, którzy zajmują się produkcją i dystrybucją tych śmiertelnych substancji. Niemal codziennie możemy obserwować jak policjanci zatrzymują dilerów narkotyków lub osoby posiadające narkotyki. Walka z tym zjawiskiem jest ułatwiona dzięki braku tolerancji społeczeństwa dla narkomanii. Wiele cennych informacji pochodzi od zaangażowanych obywateli. Często wystarczy jedna anonimowa wiadomość, aby policja mogła wyeliminować dilerów z obiegu, co prowadzi do ochrony niejednego dziecka przed uzależnieniem.
Kwestia odpowiedzialności prawnej za posiadanie narkotyków jest regulowana przez art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za posiadanie substancji takiej jak marihuana grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ustawa przewiduje również możliwość zaostrzenia kary w przypadku posiadania znacznej ilości narkotyków – do 10 lat więzienia.