Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej nabrała nowego, unikalnego charakteru dzięki dodatkowi w postaci kopalnianego wagonika, który stanowi upamiętnienie Kopalni „Paweł”. Ten element industrialny doskonale zintegrował się z otoczeniem Bibliogrodu, podkreślając potężne dziedzictwo przemysłowe tej części regionu.
Nie tylko stanowi atrakcyjny element dekoracyjny, ale również symbolizuje historyczne powiązanie z lokalnym górnictwem i jego znaczącym postacią – Karolem Godulą, określanym mianem „Króla Cynku”.
Narracja na stronie MBP Ruda Śląska czytamy: „Najnowszym dodatkiem do naszego bibliogrodu jest wyjątkowa ozdoba! Kopalniany wagonik doskonale komponuje się z naszą przestrzenią, podkreślając jej industrialny charakter. Ten górniczy rekwizyt idealnie odpowiada tematyce naszej 'Galerii Fermata Godula’, której patronem jest Król Cynku – Karol Godula – właściciel Kopalni Węgla Kamiennego 'Paweł’.”
Jutro, 21 sierpnia, o godzinie 13:00 planowane jest uroczyste odsłonięcie wagonika.
Kopalnia „Paulus” (Paweł) została przekazana Karolowi Goduli w 1842 roku, a eksploatacja ruszyła od 1847 roku. Główne szyby wydobywcze to: „Godulla” (później „Paweł I”), „Schaffgotsch” („Paweł II”) oraz „Zofia” (znajdująca się na obszarze potocznie zwanym „Stara Maszyna”). W bliskiej odległości od kopalni w latach 1890-1900 i 1910-1920 powstały domy dla jej pracowników.
Wiedząc, że była to główna placówka pracy dla wielu ludzi, w 1971 roku połączono ją z kopalnią „Wawel”. Większość obiektów kopalni została zlikwidowana w latach 90. XX wieku. W konstrukcji pozostałej po dawnej hali maszyn wydobywczych urządzono salę do gry w tenisa, która obecnie służy zawodnikom Tenisowego Klubu Sportowego „Slavia” z Rudy Śląskiej.
Do dziś na skrzyżowaniu ulic Pawła i Starej stoi niewielki, jednokondygnacyjny budynek z cegły – dawna brama do kopalni. Po drugiej stronie ulicy znajduje się mały, cylindryczny obiekt – prawdopodobnie mini bunkier dla obrońców zakładu, który najprawdopodobniej powstał tuż przed wybuchem II wojny światowej lub podczas niej. Po obu stronach ulicy Pawła możemy dostrzec budynki, które kiedyś należały do kopalni. Niektóre z nich zachowały swój historyczny wygląd, inne zostały zmienione, otynkowane lub całkowicie pozbawione swojego pierwotnego charakteru.