Finansowanie dla konserwacji zabytkowych maszyn drukarskich w piwnicach Śląskiego Teatru Impresaryjnego

Historia wydaje się ożywać w podziemiach Śląskiego Teatru Impresaryjnego, gdzie ukryte są cenne maszyny drukarskie. Dzięki zdobytym funduszom na ich renowacje, te nieocenione artefakty będą miały szanse zaistnieć na nowo.

Planowane działania konserwatorskie skupią się na maszynach drukarskich przechowywanych w podziemiach Śląskiego Teatru Impresaryjnego imienia H. Bisty. Wśród nich znajdują się takie elementy jak kaszta – drukarska szuflada do przechowywania czcionek, oraz krajka jednonożowa, służąca do cięcia papieru. Na te prace miasto otrzymało wsparcie finansowe w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Łączna kwota dofinansowania to 150 tysięcy złotych.

Marta Lip-Kornatka, Miejska Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej, podkreśla, że zapomniane przez lata i unikalne maszyny drukarskie odzyskają swój dawny blask dzięki tym działaniom. Konserwacja dotyczyć będzie kaszty drukarskiej i krajki jednonożowej Excelsior. Mimo, że ich stan zachowania jest satysfakcjonujący, to wartość historyczna i naukowa jest niezwykle wysoka. Dlatego podjęto decyzję o przeprowadzeniu konserwacji. Prace te mają na celu zahamowanie dalszego niszczenia obiektów i przygotowanie ich do przyszłej ekspozycji, z pełnym szacunkiem dla ich wieku i unikalnego charakteru. Zakończenie prac zaplanowano na listopad bieżącego roku.

Historia drukarni w Rudzie Śląskiej sięga XIX wieku. W piwnicach teatru przechowywane są takie maszyny jak trzy Heidelbergi z lat 1897, 1908 i 1910, maszyna typu Augsburg z 1903 roku, krajka drukarska typu Excelsior, maszyna perforacyjna oraz nożyce do tektury. Drukarnia posiada również kilkadziesiąt typów czcionek o różnej wysokości. Każda z tych maszyn waży kilkaset kilogramów.

Nie jest dokładnie wiadomo, kiedy drukarnia rozpoczęła swoją działalność – przypuszcza się, że mogło to nastąpić pod koniec XIX lub na początku XX wieku. Była ona własnością pana Kielkowskiego, który specjalizował się w drukach akcydensowych. Po drugiej wojnie światowej, maszyny stały się własnością Rudzkich Zakładów Wielobranżowych Przemysłu Terenowego. Od 1992 roku, drukarnia była własnością firmy Prodyn, a następnie została wydzierżawiona Joachimowi Koszykowi. Miasto Ruda Śląska odkupiło ją od niego w 2001 roku i 15 października tego samego roku, odbyło się oficjalne otwarcie zabytkowej drukarni.

Drukarnię można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy teatru, od 8:00 do 15:00. Bilety kosztują jedynie złotówkę za osobę i można je nabyć w kasie teatru lub online.