Finalna metrolinia autobusowa na Śląsku. Połączenie Bytomia i Mikołowa przez Rudę Śląską

Zgodnie z planem rozwoju komunikacji miejskiej w województwie śląskim, ostatnia z nowo ustanowionych metrolinii autobusowych wejdzie do eksploatacji. Zaprojektowana w celu szybkiego transportu między miastami i miejscowościami regionu, ta ostatnia metrolinia umożliwi bezpośrednie połączenie Bytomia z Mikołowem, z przystankiem końcowym nie w centrum miasta, lecz na przystanku Wygoda Skrzyżowanie, i trasa poprowadzona przez Rudę Śląską. Dodatkowo, pięć dzielnic Rudy Śląskiej otrzyma nowe połączenie autobusowe z Bytomiem i Mikołowem.

Nowa linia autobusowa oznaczona jako M21, najpóźniejsza z 32 metrolinii oznaczonych literą M, rozpocznie działalność w sobotę 23 września 2023 r. W trakcie dni roboczych w godzinach szczytu, autobusy tej linii będą kursować co pół godziny, a poza szczytem i w weekendy – co godzinę. Linia M21 będzie obsługiwana od wczesnych godzin porannych do późnej nocy.

Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, potwierdza, że uruchomienie ostatniej metrolinii i tym samym ukończenie sieci Metrolinii to kulminacja procesu, który znacząco poprawił jakość komunikacji publicznej w GZM. Każda z tych linii przynosi dodatkowe korzyści, oferując szybsze lub częstsze usługi niż wcześniej dostępne połączenia. Wiele nowych tras zostało utworzonych, tworząc połączenia nieosiągalne do tej pory.

Od maja 2021, kiedy utworzono pierwsze 6 linii, uruchomiono ostatecznie 32 metrolinie. W dni robocze realizują one ponad 2300 kursów, a w weekendy – od 1300 do 1400. Autobusy z oznaczeniem M obsługują wszystkie 41 gmin tworzących GZM. Najdłuższą Metrolinią jest linia M22, która łączy gminy powiatu bieruńsko-lędzińskiego z Katowicami, natomiast najkrótszą jest M25 z Katowic do Czeladzi.

Celem wprowadzenia Metrolinii jest zwiększenie dostępności usług transportowych do momentu uruchomienia Kolei Metropolitalnej.