Blisko 20 milionów złotych dla Ruda Śląska na utworzenie zielonej przestrzeni w dolinie Bytomki

Projekt przywracania naturalnego krajobrazu doliny rzeki Bytomki w Ruda Śląskiej został dofinansowany kwotą prawie 19,9 miliona złotych. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 21 milionów złotych i jest finansowana z funduszy Unii Europejskiej oraz krajowych. Celem jest stworzenie atrakcyjnej i ekologicznej przestrzeni dla mieszkańców.

Michał Pierończyk, prezydent Rudzi Śląskiej, wyraził zadowolenie z zabezpieczenia funduszy, które umożliwią przemianę doliny Bytomki. Mówił o tym jako o szansie na odzyskanie obszaru o wysokiej wartości przyrodniczej i stworzenie miejsca służącego rekreacji i edukacji.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, dolina odzyska swój naturalny charakter. Planowane jest utworzenie zielonej przestrzeni wzdłuż rzeki Bytomki. W ramach projektu przewiduje się różne działania, takie jak otwarcie doliny dla pieszych i rowerzystów, wyznaczenie ścieżki edukacyjnej czy instalacja przejść nad ulicą Piastowską i Bytomką. Pojawią się również miejscowości odpoczynku z ławkami, stołami piknikowymi i zadaszeniami wykonanymi z naturalnych materiałów. Wszystko to ma na celu ułatwienie edukacji przyrodniczej.

Planowane jest również odnowienie roślinności w dolinie, poprzez zastąpienie inwazyjnych gatunków roślin rodzimymi drzewami i krzewami, a także stworzenie nowych łąk na terenie doliny.

Następnym krokiem w realizacji projektu będzie podpisanie umowy o dofinansowanie, a następnie przygotowanie dokumentacji. Pierończyk podkreślił wagę inwestycji w zielone przestrzenie dla poprawy jakości życia mieszkańców, dodając, że renaturyzacja Doliny Bytomki jest częścią dłuższej strategii miasta w kierunku tworzenia bardziej przyjaznej i zrównoważonej miejskiej przestrzeni.

Warto przypomnieć, że kilka lat temu miasto zdobyło fundusze na przywrócenie naturalnego stanu 5 hektarów terenu między ulicami Bujoczka a Kościelną. Koszt tego projektu wyniósł nieco ponad 1,2 miliona złotych, z czego prawie 920 tysięcy złotych pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Dwie dzielnice Rudy Śląskiej zostały również połączone Traktem Rudzkim, który biegnie przez parki i inne tereny zielone. Koszt budowy tego traktu wyniósł ponad 19 milionów złotych, przy czym miasto uzyskało dofinansowanie ponad 8 milionów złotych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kolejnym przykładem efektywnego wykorzystania miejskich przestrzeni jest rewitalizacja hałdy pocynkowej w dzielnicy Wirek, która kosztowała około 4,5 miliona złotych.