Wywołane przez fluktuacje temperatury stan zbiorników wodnych może być niepewny, co powoduje, że lód pokrywający stawy, jeziora i rzeki jest niebezpieczny. Brak nadzoru nad dziećmi i lekkomyślność dorosłych mogą prowadzić do niewyobrażalnych tragedii.
Warto pamiętać o konieczności świadomego korzystania z atrakcji zimy, które w przypadku nieostrożności mogą kończyć się przerażającymi skutkami. Ważne jest by monitorować miejsca zabaw naszych dzieci i uświadamiać im niebezpieczeństwa związane ze zabawą na lodzie. Dodatkowo, musimy upewnić się, czy potrafią wezwać pomoc w razie potrzeby. Kształtowanie u nich umiejętności przewidywania i unikania sytuacji, które mogą zagrozić ich życiu i zdrowiu to podstawa.
Pragniemy przypomnieć, że każde wejście na lód jest obarczone ryzykiem, nawet podczas silnych mrozów. Lód podlega stałym zmianom, również dobowym, a jego grubość nigdy nie jest jednolita na całej powierzchni. Przechodzenie po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może mieć tragiczne konsekwencje.
W sytuacji, gdy lód się załamuje, ważne jest zachowanie spokoju i wezwanie pomocy. Dobrym pomysłem jest położenie się płasko na lodzie, rozłożenie rąk i staranie się wrócić na lód. Powinniśmy starać się poruszać w stronę brzegu, nie przestając leżeć na lodzie.
Gdy zauważymy tonącą osobę, nie powinniśmy biec w jej kierunku, ponieważ lód pod nami również może się załamać. Nie powinniśmy również podchodzić do dziury w lodzie stojąc prosto, ponieważ zwiększa to punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod nami. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
Jeśli mamy pod ręką długi szalik lub grubą gałąź, powinniśmy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i próbować podać poszkodowanemu drugi koniec, nie wstając. Jeśli sami nie możemy udzielić pomocy poszkodowanemu, natychmiast powinniśmy poinformować najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
Po wyjęciu poszkodowanej osoby z wody powinniśmy przykryć ją czymś suchym (np. płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przewieźć do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszym utratom ciepła. Pamiętajmy, że nie powinniśmy polewać poszkodowanego ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny.
Jeżeli to możliwe, powinniśmy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) napoje. Osoba poszkodowana powinna również zostać zbadana przez lekarza.