Apel Rudzkiej Komendy Policji o ostrożność podczas rozmów telefonicznych

Bez zbędnej zwłoki, funkcjonariusze z rudzkiego posterunku apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas kontaktów telefonicznych. Chociaż ten apel kierowany jest przede wszystkim do seniorów, to jednak dotyczy on wszystkich obywateli. Jego konieczność potwierdza ostatnie oszustwo, którego ofiarą padła 65-letnia mieszkanka Rudy, tracąc niemal 23 tysiące złotych na rzecz fałszywego policjanta.

Oszustwa za pośrednictwem telefonu stanowią zagrożenie, które dotyczy stale rosnącej grupy ludzi. Nie tylko seniorzy są narażeni na działania przestępców – zagrożone są także osoby w różnym wieku, nie wyłączając tych w wieku 20, 30 czy nawet 50 lat. Mimo że Policja podejmuje nieustanne działania profilaktyczne, aby zapobiec takim przestępstwom, liczba zgłoszeń o nich nadal wzrasta.

Przykra historia rudzianki, która straciła blisko 23 tysiące złotych z rąk fałszywego policjanta, miała miejsce w czwartek, 10 października. Starsza kobieta została zwiedziona przez oszusta, który udawał inspektora policji. Ten niegodziwiec nakazał jej schować wszystkie swoje oszczędności i biżuterię do torby reklamowej i zostawić ją przed drzwiami. Kiedy kobieta zrozumiała, że padła ofiarą manipulacji, było już za późno – jej pieniądze zniknęły.

Metoda działania oszustów jest prosta, ale skuteczna: mężczyzna udaje inspektora policji, budując zaufanie poprzez fałszywą historię o policyjnej akcji. W ten sposób oszukał nieszczęsną kobietę, która bez wahania oddała mu swoje oszczędności. Niestety, liczba takich przypadków systematycznie rośnie, a strategie przestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane.

Stąd gorący apel Policji: bądźcie czujni! Nigdy nie przekazujcie pieniędzy nieznajomym osobom, nawet jeśli twierdzą, że są funkcjonariuszami. Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy ani nie informują telefonicznie o prowadzonych operacjach. Pamiętajcie także, by zawsze zgłaszać podejrzane telefony na numer alarmowy 112.