25 maja zapraszamy na rodzinny piknik przy zabytkowym piecu chlebowym w Rudzie Śląskiej

Zapraszamy na niezapomniane wydarzenie dla całych rodzin już 25 maja. Tego dnia odbędzie się piknik rodzinny przy zabytkowym piecu chlebowym, „piekaroku”, jedynym działającym w regionie. Piknik odbędzie się przy ulicy Bujoczka 24, w dzielnicy Ruda. Wśród atrakcji przewidziano degustację chleba upieczonego na naturalnym zakwasie, prelekcje na temat historii miejsca oraz ciekawostki o pszczołach. Nie zabraknie również kreatywnych warsztatów dla najmłodszych. Piknik poprowadzi Inga Papkala. Wydarzenie jest częścią obchodów Metropolitalnego Święta Rodziny.

Piknik organizowany jest przez rudzki magistrat we współpracy z Piekarnią-Cukiernią Jakubiec oraz Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 13:30. Uczestnicy będą mogli obserwować tradycyjny proces wypieku chleba i skosztować go na miejscu.

Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, przypomina, że kiedyś piekarok był wykorzystywany przez mieszkańców okolicznych familoków do wypieku chleba. Dziś służy on jako miejsce okazjonalnych spotkań i prezentacji.

Piknik zainauguruje Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego, który opowie o historii zabytkowego pieca i dawnego dworu w Rudzie. Przy okazji pikniku będzie można też poznać ciekawostki o pszczółach oraz zakupić słoiczek miodu z lokalnej pasieki Pasjonata.

Na najmłodszych czekają również warsztaty kreatywne. Jak zapowiada Ewelina Pieczka, etnolog i kierownik działu etnografii Muzeum Miejskiego, dzieci będą mogły wykonać prezenty dla mam na zbliżające się święto. Ponadto zostanie pokazane, jak dawniej prało się na „waszbrecie” i „szpanowało” pranie. Całą imprezę poprowadzi popularna śląska aktorka Inga Papkala.

Piknik przy zabytkowym piecu chlebowym organizowany jest kilka razy w roku przez magistrat w Rudzie Śląskiej. Pierwsze tego typu spotkanie w tym roku odbędzie się już 25 maja, a kolejne planowane jest na okres wakacyjny.

Piec chlebowy, przy którym odbędzie się piknik, powstał około roku 1900. Był wykorzystywany do wypieku chleba aż do lat 50. ubiegłego wieku. Obecnie jest to miejsce spotkań i prezentacji.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny narodziła się podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 roku. Święto to, którego honorowymi patronami są Metropolita Katowicki i Ordynariusz Gliwicki, celebrowane jest pod hasłem rodzina jako fundament człowieczeństwa. XVII edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach od 18 maja do 2 czerwca tego roku.