10. edycja Festiwalu Śląskiej Książki w Rudzie Śląskiej: literackie święto na Górnym Śląsku

Przez dziesięć lat na mapie kulturalnej Rudej Śląskiej pojawia się wydarzenie, jakim jest festiwal książki o tematyce śląskiej. Ta organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną impreza składa się z pięciu części: finał konkursu poetyckiego pod patronatem ks. Norberta Bonczyka, Targi Śląskiej Książki wraz z prezentacjami twórców, ceremonia wręczenia nagrody „Tabulka”, koncerty w ramach „Śląskiego Grania” oraz urodziny Karola Goduli zwanego „Gyburstag”. Wszystkie te elementy tworzą razem „Kakauszale”, które mają miejsce w Stacji Biblioteka. Pierwsze z tych wydarzeń zaplanowano już na 9 października. Jak mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej, cieszy go fakt, że ten unikalny festiwal stał się integralnym punktem kalendarza kulturalnego miasta i przyciąga coraz więcej miłośników literatury śląskiej.

Na początek „Kakauszali” zaplanowano finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, który odbędzie się 9 października. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Stacji Biblioteka o godz. 17:00 i połączone będzie z otwarciem XIII edycji Konkursu Sztuki Intuicyjnej im. Juliusza Marcisza, organizowanego wspólnie z Barwami Śląska. Krystian Gałuszka wyjaśnia, że ten konkurs poezji śląskiej, odbywający się już po raz dwudziesty, upamiętnia jego patrona – ks. Norberta Bonczyka – nazywanego śląskim Homerem.

Następne spotkanie odbędzie się 16 października i będzie to X edycja Targów Śląskiej Książki. W godzinach od 12:00 do 18:00 na 19 stoiskach będą prezentowane najnowsze książki śląskich wydawców. Równocześnie w Galerii Fermata Godula widzowie będą mieli okazję do spotkania z autorami i zdobycia ich autografów. Wśród zaproszonych gości są Alojzy Lysko, Krystian Węgrzynek, Jacek Kurek czy Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

23 października odbędzie się uroczysta gala wręczenia „Tabulki”, honorowej nagrody biblioteki, podczas której zostanie również przyznany tytuł Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIV. W trakcie ceremonii specjalnym gościem będzie Robert Talarczyk, a oprawę muzyczną zapewni zespół DENDRO Poezja na Elektrosaxach. Krystian Gałuszka tłumaczy, że „Tabulka” to nagroda dla najlepszego śląskiego autora. Po otrzymaniu tabliczki z granitu, jest ona wmurowywana w Bibliogrodzie przy Placu Tuzów obok Stacji Biblioteka, zaś laureat otrzymuje jej miniaturkę w formie statuetki.

Tę prestiżową nagrodę otrzymali dotychczas m.in.: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch, Tadeusz Sławek, Lech Majewski, Alojzy Lysko czy Zbigniew Rokita.

30 października przewidziana jest prezentacja historii śląskiej muzyki w formacie audiofilskim. Tego wieczoru widzowie będą mogli posłuchać legendy europejskiej sceny muzycznej – zespołu SBB.

Szczytem Festu Literackiego będzie „Gyburstag” Karola Goduli 6 listopada o godz. 17:30. Uczestnicy tego dnia będą mogli cieszyć się niespodzianką urodzinową i promocją książek o słynnym Królu Cynku. Uczestnicy mogą przyjść ubrani w historyczne stroje i przynieść ze sobą kołacz w formie „gyszynku”.

Ważne jest, że każdego roku motywem przewodnim Festu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe. Uczestnicy festiwalu mogą skosztować tego specjalnego napoju. „Kakauszale” swoim tradycyjnym charakterem podkreślają atmosferę tego literackiego spotkania – dodaje Krystian Gałuszka.